X جهت دریافت مجدد رمز با پشتیبان تماس بگیرید : 0216120

خرید کتاب مرلو - پونتی: ستایشگر فلسفه

4 سال پیش

برای خرید کتاب مرلو - پونتی: ستایشگر فلسفه نوشته تیلور کارمن و مارک بی.ان هنسن ترجمه هانیه یاسری نشر ققنوس  به لینک خرید کتاب مراجعه نمایید .

مقدمه

موریس مرلو – پونتی یکی از خلاق ترین و پراهمیت ترین فیلسوفان قرن گذشته بود . با این حال ، گستره کامل تاثیرگذاری او از بسیاری جهات ، امروز ، بیش از چهل سال بعد از مرگش ، به تازگی در حال معلوم شدن است . تاثیر او بر فلسفه ، روان شناسی و نقد عظیم بوده است ، هرچند اعتبار فکری اش در ابتدا قدری تحت الشعاع واقع شد. نخست با سو شهرت بیش تز دوستش ژان-پل سارتر و بعد با ساختارگرایی و پسا ساختارگرایی در نیمه پایانی قرن . از این رو ، و تا حدی هم به سبب مرگ زود هنگامش ، حضور او در عالم فکری معاصر به نحو عجیبی مبهم مانده است . نفوذ او از مرزهای رشته ای گذر کرده ، اما معمولا زیر سطح جریان اصلی گفتمان روشنفکری عالمانه و عامه پسند حرکت کرده است . از این رو – و احتمالا به وجهی که تعجبی هم ندارد – مخاطبان دانشگاهی و غیر دانشگاهی به یک منوال در فهم ژرفا و معنای حقیقی اندیشه مرلو – پونتی ، که به سادگی در رده های فکری یا تاریخی متداول جای گرفتنی نیست ، کند پیش رفته اند . او در درجه اول پدیدار شناس بود ، اما با سه پدیدار شناس بزرگ دیگر تفاوت های بنیادین داشت . برخلاف این فیلسوفان ، مرلو پونتی از داده های تجربی و بینش های نظری برگرفته از علوم زیستی و اجتماعی سود می جست ، هر چند روان شناس ، زبان شناس یا مردم شناس نبود . تا حدودی می توان او را وجودگرا خواند ، هر چند این برچسب ، که مثل سابق مجموعه بسیار ناهمگونی از چهره های ادبی و فکری را در بر می گیرد ، در مقام بازنگری ، دیگر جلوه روشنگرانه قبلی را ندارد . مرلو – پونتی خود ساختارگرا نبود ، هر چند زودتر و ژرف تر از معاصرانش اهمیت زبان شناسی سوسوری و مردم شناسی ساختاری کلودلوی – استروس را که همه عمر دوست نزدیکش ماند در یافت .

هرچند زندگی سارتر پرجنجال و خارق العاده بود ، زندگی مرلو – پونتی درون گرایانه و عادی بود . در 14 مارس 1908 متولد شد و متعاقب مرگ پدر ، مادرش در پاریس او را کاتولیک بار آورد . خط سیر ابتدایی زندگی اش همان بود که معمول استادان فرانسوی است : به دبیرستان لویی – لو – گران و بعد ، با دوستانش لوی – استرونی و سیمون دوبووار ، به دانشسرای عالی پاریس رفت . در سال 1930 فارغ التحصیل شد و در اولیل سومین دهه زندگی در کنکور دبیری پذیرفته شد . در سال 1933 ، که در دبیرستانی در بووه تدریس می کرد ، نخستین کار علمی خود ، دو طرح پژوهشی در ماهیت ادراک حسی ، را به صندوق ملی علوم ارائه کرد . دو سال بعد ، در مقام دبیر تقویتی دانشسرای عالی به پاریس بازگشت . در همین ایام بود که در درس های آرون گورویچ در روان شناسی گشتالت شرکت می کرد ، و در سال 1938 ، نخستین کار بزرگ فلسفی خود را به پایان برد ، یعنی ساختار رفتار ، که به عنوان پایان نامه او برای دریافت درجه دکتری از دانشگاه دولتی ارائه شد ، اما تا سال 1942 انتشار نیافت . مرلو – پونتی در سال 1939 وارد ارتش فرانسه شد ستوان پیاده نظام بود . متعاقب ترخیص از خدمت ، به کار تدریس در دانشسرای عالی بازشت و نگارش اثری را آغاز کرد که بزرگ ترین کار او می شد : پدیدار شناسی ادراک حسی .

مقارن با پایان جنگ ، مرلو – پونتی صاحب مقام تازه ای در دانشگاه لیون بود . در این جا بود که درس هایی در روان شناسی کودک ، زیبایی شناسی و مسئله ذهن – بدن ارائه داد و برای گردآوری مطالب و انتشار نشریه تاثیر گذار و هنوز مطرح عصر مدرن به همفکرانش – سارتر ، بووار ، میشل لریس ، رمون آرون و دیگران پیوست . در همین ایام ، مرلو – پونتی با زبان شناسی ساختاری فردینان دو سوسور آشنا شد و شروع به تدریس و وارد ساختن آن  در شرح پدیدار شناختی خود از ادراک حسی همچون تجربه ای بدن یافته از درجهان بودن کرد . در سال 1948 دو کتاب منتشر کرد : اومانیسم و ارعاب و معنا و بی معنا ، مجموعه ای که به زیبایی شناسی ، متافیزیک و روان شناسی اختصاص دارد . در سال 1949 مرلو – پونتی که اعتبارش به طور قطع محرز شده بود ، در مقام استاد روان شناسی و آموزش شناسی انستیتوی روان شناسی به هیئت علمی سوربن پیوست . در این جا بود که به مسائل نظری مرتبط با روان شناسی رشد ، از جمله مطالعات تجربی ژان پیاژه ، آنری والون ، ولفگانگ کولر و ملانی کلاین پرداخت .


خرید کتاب خرید کتاب مرلو - پونتی: ستایشگر فلسفه
کتاب معرفی کنید


بای بوک
مرورگر شما برای مشاهده سایت مناسب نیست لطفا یک مرورگر جدیدتر استفاده کنید
تلفن پشتیبانی : 0216120